vozForums
Về việc các vấn đề gần đây xoay quanh vụ Trung Quốc

Go Back   vozForums > Máy tính để bàn > Phần mềm

Thread Tools
Old 16-04-2008, 22:57
QUANG_TUANCZ QUANG_TUANCZ is offline
Junior Member

Lỗi cài đặt drivers network controller???

Chào các bạn! mình cài lại máy IBM T42 khi update drivers network controller Lỗi báo thế này (sau khi báo lỗi lập tức khởi động lại máy), Nhờ các anh chị 911 và các bạn dịch hộ em cái và chỉ cho em cách khắc phục với.

A-Problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

IROL-NOT-LESS-OR-EQUAL.

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer.If this screen appears again ,follow the steps:

Chech to make sure any new hardware or software is proprerly intalled.If this is a new intallation ,ask your hadware or sottware manufactrlrer.For any windows updates you might need.

If proplems continue, disable or remove any newly intalled hardware or soptware.Disable BIOS memore options such as caching or shadowing.

If you need to use safe mode to romove or disable computer,restart your computer , press F8 to slect advanced startup options, and then selest safe mode.

Technical information:

xxx stop:0x0000000A(0xF88DE2F0,0x00000002,0x00000001,0x804D9FC2)

Beginning dump of physical memory. Physial memory dump complete.

Contact your sytem admin nistrator or technical suppcrt group for further assistance.

Đó là toàn bộ lỗi màn hình xanh và hiện thông báo như vậy . Rất mong sự giúp đỡ của các bạn

(Vấn đề mình mong muốn là tìm ra lỗi này chứ nếu ko update drivers network controller thì máy của mình vẫn dùng bình thường ko thấy vấn đề gì).

Cám ơn sự quan tâm nhiệt tình của các bạn!
Reply With Quote
Old 17-04-2008, 03:39
gthn's Avatar
gthn gthn is offline
mệt

Send a message via Yahoo to gthn Send a message via Skype™ to gthn
Re: Lỗi cài đặt drivers network controller???

Lỗi RAm rồi, cắm lại hoặc thay RAM khác, nếu máy dang cắm hai thanh RAm thì rút bớt 1 rồi thử lại

/kinh, type lại cả cái lỗi à?
Reply With Quote
Old 17-04-2008, 18:15
QUANG_TUANCZ QUANG_TUANCZ is offline
Junior Member

Re: Lỗi cài đặt drivers network controller???

Bạn ơi mình thử rút 1 thanh ram rồi vẫn bị.Vì là máy xách tay lên còn thanh nữa nằm trong ko thử được.
Reply With Quote

Thread Tools

Posting Rules